مقالات

استفاده همزمان از حافظه SSD و HDD در لپ تاپ

امکان دارد برای کاربران این سوال پیش آید که آیا می توانند به صورت همزمان از حافظه SSD و HDD روی یک لپ تاپ استفاده کنند یا خیر. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بیشتر با هارد SSD و HDD آشنا شوید و به این سوال که آیا می شود از هارد  SSD  و HDD به صورت همزمان در لپ تاپ استفاه کرد پاسخ می دهیم و روش های آن را معرفی می کنیم.

آیا می شود همزمان از هارد SSD  و HDD در لپ تاپ استفاده کرد؟

نصب حافظه SSD و HDD به صورت همزمان یکی از بهترین راه حل ها برای افزایش سرعت لپ تاپ و بهبود کار کرد آن  می باشد. برای نصب این دو نوع حافظه باید حتما به این نکته که آیا لپ تاپ شما دارای یک هارد ساتا می باشد یا خیر توجه کنید و سپس شما می توانید حافظه SSD را جایگزین هارد HDD لپ تاپ خود کنید و اگر شما همزمان از حافظه SSD  و HDD استفاده کنید کار با سیستم شخصی بسیار راحت تر می شود و سیستم عامل و برنامه های شما با سرعت بسیار بالاتری اجرا می شوند و نصب این دو مدل حافظه باهم به روی یک لپ تاپ هیچ مشکلی برای سیستم شما ایجاد نمی کند. امروزه برخی از  برند ها از جمله ASUS، ACER، Lenovo و HP در لپ تاپ های نسل جدید خود از حافظه SSD استفاده کرده اند و دیگر نیاز نیست که شما به صورت جداگانه هارد SSD تهیه کنید.

هارد HDD چیست؟

اقلب هارد های HDD روی تمامی لپ تاپ ها در زمان تولید نصب می شود. این هارد دیسک ها به صورت چرخشی کار می کنند و در ظرفیت های متنوعی در بازار عرضه شده اند. و اطلاعات را با سرعت نچندان بالایی انتقال می دهند و اما این یک موضوع بدیهی است که هرچه ظرفست هارد بالاتر باشد سرعت انتقال اطلاعات آن پائین تر است.

بیشتر بخوانید: بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

حافظه SSD چیست؟

حافظه SSD در اصل همان فلش مموری است اما با ظرفیت بزرگتر و سایز کوچک تر به طور کلی حافظه های SSD از زمانی که تولید شده اند جایگزین هاردهای HDD بوده اند. در مرحله اول شاید فکر کنید این دو حافظه تفاوت زیادی باهم ندارند اما اگر ویژگی های این دو را باهم مقایسه کنیم متوجه می شویم که  حافظه SSD با هارد HDD تفاوت زیادی دارد.حافظه های SSD هیچ قطعه متحرکی ندارند به همین دلیل در برابر ضربه بسیار مقاوم ترهستند و هارد HDD دارای اجزای متحرک است به همین دلیل سرعت آن نسبت به حافظه SSD پائین تر است و حافظه های SSD سرعتشان چندین برابر بالاتر می باشد. با توجه به ویژگی های حافظه های SSD  بدیهی است که قیمت این مدل حافظه نسبت به هارد های HDD بالاتر باشد.

انتخاب بهترین اس اس دی برای لپ تاپ

اگر شما بخواهید مناسب ترین حافظه SSD را برای لپ تاپ خود انتخاب کنید ابتدا باید انواع فرم فاکتور را بشناسید و سپس بتوانید آن را با درگاه مادربرد لپ تاپ خود تطابق دهید. برای انتخاب بهترین حافظه SSD کاربر باید در ابتدا تمامی اطلاعات  لپ تاپ را در دسترس داشته باشد. کاربران می توانند برای بدست آوردن اطلاعات از برخی اپلیکیشن ها استفاده کنند و تمامی جزئیات مربوط به مادربرد خود را به دست آورند و سپس نام مادربرد خود را در وبسایت UserBenchmark سرچ کنند و سپس این وب سایت تمامی حافظه های SSD مناسب برای لپ تاپ شما را نمایش می دهد. اگر شما به تازگی لپ تاپ خریده اید و یا مشغول بستن سیستم بسیار قوی می باشد مادربرد شما می تواند از اکثر حافظه های SSD پیشرفته پشتیبانی کند اگر لپ تپ شما ضخامت بسیار کمی دارد فرم فاکتور M.2 برای شما مناسب می باشد زیرا سیستم شما فضای استفاده از حافظه SSD با فرم فاکتور 2.5 اینچی را ندارد. امروزه بهترین حافظه های SSD را شرکت ADATA تولید می کند که یکی از محبود ترین حافظه های آن مدل SU800 می باشد.

 

روش نصب هارد SSD و HDD به صورت همزمان روی یک لپ تاپ

 نصب همزمان هارد SSD و HDD به صورت کلی نکته خاصی ندارد و تنها کافی است حافظه SSD  را به مادربرد متصل کنید و در صورت لزوم حافظه SSD خود را پارتیشن بندی کنید و ویندوز خود را روی آن اجرا کنید و اما در ادامه ما به چند روش برای نصب هارد SSD و HDD به صورت همزمان می پردازیم. اولین روشی که شما می توانید  به صورت همزمان از حافظه SSD و هارد HDD استفاده کنید این است که HDD CADDY تهیه کنید زیرا اگر دستگاه شما اسلات M.2 نداشته باشد و فقط دارای پورت ساتا برای اتصال هارد باشد HDD CADDY مشکل شمارا حل می کند. وظیفه این قطعه این است که فضای نصب درایو نوری را به فضای نصب SSD از نوع ساتا تبدیل کند و نکته قابل توجه این است که سرعت HDD CADDY مقداری پائین تر از کانکتور اصلی ساتا است و بهتر است شما SSD را به صورت مستقیم و بدون واسطه روی لپ تاپ خود نصب کنید و دومین روشی که شما می توانید  به صورت همزمان از حافظه SSD و HDD استفاده کنید این است که درایو سالید از نوع M.2 را با توجه به فرم فاکتور خریداری کنید. البته این روش در صورتی جواب گو است که لپ تاپ شما به صورت همزمان اسلات M.2 و کانکتور SATA داشته باشد. این روش بسیار ساده است و کاربران می توانند بدون نیاز به متخصصان این کار را در منزل انجام بدهند و به هیچ عنوان نیاز به باز کردن قطعات لپ تاپ نیست.

سخن پایانی:

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که لپ تاپ های خانگی و سیستم هایی که از آنها استفاده ی خاصی نمی شود و کار سنگین با آن لپ تاپ ها انجام نمی شود نیازی به حافظه SSD ندارند و این کار برای افراد متخصص و کاربرانی که در حال جمع کرد سیستم هستند مناسب می باشد اما این یک امر بدیهی است که درصورت وجود حافظه SSD سرعت و عملکرد سیستم شما بسیار بالا می رود.

دیدگاهتان را بنویسید