مقالات

با مرورگر اج هر متنی را به گفتار فارسی تبدیل کنید

با مرورگر اج هر متنی را به گفتار فارسی تبدیل کنید

به تازگی به مرور گر اج یک ویژگی بسیار جذاب اضافه شده است که می تواند متن فارسی را به گفتار تبدیل کند. این ویژگی Read Aloud نام دارد. شما می توانید به سادگی متن وب سایت هارا گوش بدهید. در این مقاله این ویژگی را مورد بررسی قرار می دهیم و روش استفاده از ویژگی Read Aloud را آموزش می دهیم.

مرورگر مایکروسافت اج  مدتی است که به جای اینترنت اکسپلور روی ویندوز عرضه می شود. هدفی که این مرورگر دارد رقابت با مرورگر های شناخته شده مثل مرورگر کروم و مرورگر فایرفاکس می باشد.

مرورگر مایکروسافت اج دارای سرعت بسیار خوبی است و برای اینکه بتواند توجه کاربران را به خود جلب کند ویژگی های بسیار خوبی را در خود جای داده است که یکی از آنها تبدیل متن فارسی به گفتار می باشد. این ویژگی برای کاربرانی که دائما در حال مطالعه مقالات در وبسایت ها می باشند و یا حتی برای تبدیل متن PDF به گفتار بسیار جذاب است و این ویژگی می تواند برای کاربران جذاب باشد. بسیاری از اپلیکیشن ها و برخی از مرور گرها دارای ویژگی Read Aloud می باشند اما مرورگر مایکروسافت اج  دارای مزیت هایی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

ویژگی های قابلیت Read Aloud در مرورگر مایکروسافت اج

قابلیت Read Aloud در مرورگر مایکروسافت اج به کمک هوش مصنوعی کار می کند و دارای 24 صدا برای 21 گویش مختلف است. مزیت آن نسبت به اپلیکیشن ها و مرورگر های دیگر این است که صدایی که پخش می کند بسیار طبیعی می باشد. بسیاری از مرورگر هایی که از ویژگی Read Aloud پشتیبانی می کنند دارای صدای رباتی می باشند اما مرورگر اج این گونه نیست.

مرورگر اج دارای کمترین خطا در هنگام تبدیل متن به گفتار می باشد و شاید بهتر باشد بگوئیم هیچ خطایی ندارد که همین امر باعث جذابیت آن می شود. قابلیت Read Aloud مرورگر مایکروسافت اج بسیار به علائم نقطه و ویرگول حساس است و زمانی که در متن شما با نقطه و یا ویرگول مواجه شود با لحنی درست جمله را بیان می کند.

صداهای این مرورگر به دو دسته استاندارد و نورونی تقسیم شده اند که دسته صداهای استاندارد به علت بیت ریت بالا و سرعت بالایی که دارند طبیعی تر هستند اما دسته صدا های نورونی به وسیله شبکه های نورونی طراحی شده اند و در حال حاضر دسته دوم بیشتر به کار می رود.

نحوه فعال کردن قابلیت Read Aloud در مرورگر اج

با مرورگر اج هر متنی را به گفتار فارسی تبدیل کنید

 

 

با مرورگر اج هر متنی را به گفتار فارسی تبدیل کنید

با مرورگر اج هر متنی را به گفتار فارسی تبدیل کنید

ابتدا باید آخرین نسخه مرورگر اج را به روی سیستم خود نصب کنید و سپس وب سایت و یا فایل PDF که قصد دارید صوت آن را گوش بدهید داخل مرورگر اج باز کنید و به قسمت منو این مرور گر بروید و از منو باز شده گزینه Read Aloud را انتخاب کنید و اما میتوانید با فشردن کلید Ctrl+Shift+U در زمان کمتر این قابلیت را فعال کنید. پس از فعال شدن Read Aloud یک نوار قسمت بالی صفحه نمایش داده می شود که شام کلید های توقف پخش ، رفتن به پاراگراف بعدی یا قبلی و کلید تنظیمات می باشد نکته قابل توجه این ویژگی مرورگر اج این است که شما می توانید سرعت گفتار آن را مشخص کنید و همچنین شما برای این که گفتار به زبان فارسی پخش شود حتما باید گزینه Microsoft Dilara Online (Natural) – Persian (Iran) را انتخاب کنید و در انتها اگر خواستید این ویژگی مرورگر اج را خاموش کنید باید کلید ESC را بفشارید. 

در آخر باید گفت که مرورگر اج توانسته است با قرار دادن این ویژگی با کمترین درصد خطا در اخرین آپدیت خود توجه کاربران بیشتری را مسبت به خود جلب کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید