مقالات

مقایسه نسل های پردازنده اینتل

شرکت اینتل یک ابر شرکت آمریکایی است که در زمینه تولید سخت افزار کامپیوتر فعالیت دارد. شرکت اینتل از سال ۱۹۶۸ توسط رابرت نویس و گوردون مور بنیان گذاری شد و شروع به تولید مادربرد، کارت شبکه، چیپست و حافظه فلش کرد. شرکت اینتل مبدع فناوری ریزپردازنده‌های اکس۸۶ می‌باشد و همچنین شرکت اینتل تراشه اینتل ۸۰۸۶ که یکی از قوی ترین تراشه ها می باشد را در سال ۱۹۷۰ در بازار عرضه کرده است. در این مقاله به برخی از محصولات شرکت اینل می پردازیم:

پردازنده های شرکت اینتل

همان طور که می دانید دو شرکت معتبر ساخت پردازنده های کامپیوتری را بر عهده دارند اولین تولید کننده شرکت اینتل  (INTEL) می باشد و گروه دوم شرکت ای ام دی (AMD) است و با توجه به آمار پردازنده های داخل بازار پردازنده های اینتل طرفدار های بسیاربیشتری دارند. این پردازنده ها دارای نسل های مختلفی می باشند که هر کدام از این ها باهم در قدرت پردازش و انرژی مورد نیاز پردازش متفاوت هستند و بدیهی است که با گذشت زمان پردازنده ها قوی تر می شوند و مصرف برق آنها بسیار کاهش می باید. شرکت اینتل تا به امروز دارای ۱۱ نسل پردازنده می باشد که در ادامه به انها می پردازیم.

نسل اول پردازنده های اینتل

نسل اول پردازنده های اینتل در سال ۲۰۱۰ در بازار عرضه شد این پردازنده دارای محدودیت‌های خاصی از جمله عدم توانایی در افزایش کلاک ساعت، پایپ‌لاین ناکارآمد است و همچنین این پردازنده دارای حافظه‌ی پنهان ۶۴ کیلوبایتی به ‌نام L1، حافظه پنهان ۲۵۶ کیلوبایتی به ازای هر هسته به‌نام L2 و حافظه پنهان ۴ تا ۱۲ مگابایتی به‌نام L3 است می باشد.

نسل دوم پرردازنده های اینتل

نسل دوم پردازنده های اینتل در سال ۲۰۱۱ روانه بازار شد و جایگزین بسیار مناسبی برای نسل اول پردازنده ها بود. متوسط عملکرد پردازنده نسل دوم اینتل در مقایسه با پردازنده نسل اول در حدود ۱۱.۳ درصد بوده است و همچنین از حافظه پنهان ۶۴ کیلوبایتی به‌نام L1 و حافظه پنهان ۲۵۶ کیلوبایتی در هر هسته به‌نام L2 استفاده می‌کند، اما تفاوت آن نسبت به نسل قبل، در حافظه‌ی L3 است. به ‌طور معمول، حافظه پنهان L3 پردازنده Sandy Bridge از ۱ مگابایت تا ۸ مگابایت موجود است. این پردازنده عملکرد بهتری نسبت به نسسل اول پردازنده ها داشت.

نسل سوم پردازنده های اینتل

مسل سوم پردازنده ها در ۲۰۱۲ معرفی شدنت و عملکرد بسیار قوی تر و جذاب تری نسبت به پردازنده های نسل دوم داشتند در این پردازنده ها از فرایند ۲۲ نانومتری در برابر فرایند ۳۲ نانومتری استفاده شده و اما این پردازنده تنها یک مشکل دارد که آن این است که ممکن است در مقایسه با پردازنده‌های نسل دو گرمای بیشتری از خود تولید کنند.

نسل چهارم پردازنده های اینتل

نسل چهارم پردازنده ها در اواخر سال ۲۰۱۴ به فروش این پردازنده دارای یک مزیت بسیار مهم است که آن این است که به ‌دلیل مصرف کم برق، می‌توان در دستگاه‌های قابل حمل نیز مورد استفاده واقع شود. این ویژگی بسیار مهم است و به همین دلیل این پردازنده بسیار برای کاربران محبوب واقع شد و عملکرد این پرردازنده نسبت به نسل سوم ۵ تا ۸ درصد بیشتر بود.

بیشتر بخوانید: خنک کنند مناسب کامپیوتر گیمینگ

نسل پنجم پردازنده های اینتل

نسل پنجم پردازنده ها در سال ۲۰۱۵ تولید شد. این پردانده دارای یک تغیر بسیار چشم گیری بود. این پردازنده ۳۷ درصد کوچک‌تر و ریزتر از پردازنده‌های نسل قبلی است که باعث افزایش عمر باتری دستگاه می شود و همچنین این پردازنده از نظر گرافیکی نسبت به پردازنده نسل چهار پیشرفت کرده است.

نسل ششم پردازنده های اینتل

نسل ششم پردازنده های اینتل در اواخر سال ۲۰۱۵ معرفی شد اما متاسفانه تفاوت ان چنانی با پردازنده های نسل پنجم نداشتند و فناوری این پردازنده همانند فناوری نسل پنجم اینتل بود و از فناوری ۱۴ نانوتری در پردازنده نسل ششم نیز استفاده شده بود.

نسل هفتم پردازنده های اینتل

پردازنده های نسل هفتم اینتل در سال ۲۰۱۶ تولید شدند معماری این پردازنده ها درواقع شبیه به پردازنده های نسل ششم اینتل بودند اما با کارایی بهتر و قدرت بسیار بالاتر و اما پردازنده نسل هفتم با درایور رسمی سیستم‌ عامل‌های قدیمی‌تر از ویندوز ۱۰ اجرا نمی‌شود. شرکت اینتل با این پردازنده معماری گرافیکی جدیدی را برای بهبود عملکرد گرافیک سه‌ بعدی و پخش فیلم ۴K معرفی کرده است. این معماری از ۱۱۵۱ سوکت LGA استفاده می‌کند و دارای پشتیبانی از سیستم دو کاناله برای اسلات‌ های DDR3L-1600 و DDR4-2400 RAM است.

نسل هشتم پردازنده های اینل

نسل هشتم پردازنده های اینتل در سال ۲۰۱۷ به عنوان جدید ترین نسل از پردازنده ها معرفی شد. این نسخه همانند پردازنده های نسل هتم بودند اما با کمی پیشرفت این پردازنده به پشتیبانی از رم DDR3L پایان داده است و از رم DDR4-2666 پشتیبانی می کند.

نسل نهم پردازنده های اینتل

نسل نهم پردازنده های اینتل در اواخر سال ۲۰۱۷ معرفی شد این پردازنده می تواند تا هشت هسته را در هر پردازنده پشتیبانی کند. از آن‌جا که گرمای تولید شده در این هسته‌ ها بسیار زیاد خواهد بود، اینتل به‌ جای خمیر حرارتی که معمولا در پردازنده‌ های قبلی استفاده می ‌شده است، از پخش کننده حرارت یکپارچه (IHS) روی پردازنده‌های خود استفاده می‌ کند.

نسل دهم پردازنده های اینتل

آغاز تولید نسل دهم پردازنده های اینل به طور رسمی از سال ۲۰۱۸ آغاز شد. پردازنده های نسل دهم اینتل به ‌عنوان نسل دوم پردازنده‌های ۱۰ نانومتری عرضه شدند. در آنها از سوکت‌های BGA1526 استفاده شده است و همچنین این پردازنده ها از از DDR4 3200 و LPDDR4X 3733 پشتیبانی می کنند و پشتیبانی یکپارچه از Wi-Fi 6 (802.11ax) و Thunderbolt 3 دارند.

نسل یازدهم پردازنده های اینتل

نسل یازدهم پردازنده های اینتل هنوز منتشر نشده است اما از نسل سوم فناوری ترانزیستور ۱۰ نانو متری خواهند بود و معماری آن با توجه به نسل قبل ۳۰ درصد افایش پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید