مقالات

مودم های VDSL

در این مقاله به شما کمک می کنیم، تا با مودم های VDSL و روش راه اندازی این مودم آشنا شوید و همچنین شما را با تفاوت VDSL و ADSL  آشنا می کنیم، تا بتوانید با اطلاعات بیشتر مودم مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مودم VDSL چیست؟

VDSL نسل جدیدی از DSL است. فناوری VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به معنی خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالاست. مودم های VDSL می تواند آپلود 16 مگابایت برثانیه و پهنای باند 52 مگابایت برثانیه ارائه دهند، که این ارقام 6 برابر مودم های ADSL است. اما در حالت استاندارد مودم های DSL می توانند، پهنای باند 300 مگابایت بر ثانیه را ارائه بدهند. یکی از ویژگی های مهم مودم VDSL این است، که می تواند با استفاده‌ی بهینه از ظرفیت خطوط تلفن حداکثر پهنای باند ممکن را تحویل بدهد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

مهم ترین تفاوت مودم  ADSL و VDSL در پهنای باند، و سرعت دانلود و آپلودی است که این دو مودم ارائه می دهند. همانطور که در بالا اشاره کردیم مودم VDSL  شش برابر قوی تر از مودم ADSL  عمل می کنند.

تفاوت دیگر مودم VDSL و ADSL در این است، که مودم های ADSL در بسیاری از خانه ها و مراکز استفاده می شود، اما شرکت‌های ISP کمی سرویس VDSL را ارائه میدهند و استفاده از این فناوری بسیار محدود است. و تفاوت دیگری که حتما باید در نظر گرفته شود، این است که با افزایش فاصله قدرت سیگنال در مودم های VDSL افت می کند. بنابراین ارائه‌ دهنده خدمات اینترنتی میتواند تا فاصله ی کمی حداکثر سرعت این سرویس رو به کاربران ارائه بدهد. اما این فاصله برای مودم های ADSL بسیار بیشتر است.

نکاتی که قبل از خرید مودم VDSL باید مورد توجه قرار بگیرد

اولین نکته ای که قبل از خرید مودم های VDSL باید به آن توجه کنید، این است که آیا خطوط VDSL در منطقه شما پشتیبانی می شود یا خیر. بسیاری از مناطق در ایران VDSL را پشتیبانی نمی کنند، و یا آنتن دهی خوبی ندارند.

اگر شما از قبل مودم ADSL را خریداری کرده اید، شاید دیگر نیاز نباشد که مودم VDSL را خریداری کنید زیرا بعضی از مودم ها، هم از فناوری ADSL و هم از فناوری VDSL پشتیبانی می کنند و اما از آنجایی که، دغدغه همه کاربران اینترنت پرسرعت شده است. مودم VDSL می تواند انتخاب مناسب تری باشد.

مزایای مودم VDSL

مودم های VDSL علاوه بر ارائه اینترنت پرسرعت به کاربران، این اجازه را به کاربران می دهند تا از سرویس های ویدئو کنفرانس و SIP نیز استفاده کنند. یکی از مزایای مهم، و قابل توجه مودم VDSL این است، که این مودم ها نیاز به سیم کشی و زیر ساخت های بیهوده ندارند. زیرا این امکانات را شرکت مخابرات ارائه می دهد.

یکی دیگر از مزایای مودمهای VDSL این است که، قطع و وصلی های این مودم از مودم های ADSL بسیار کمتر است. دیگر ویژگیی که باعث قابل توجه قرار گرفتن مودم های VDSL شده است. روش ساده راه اندازی این مودم ها می باشد.

نحوه راه اندازی مودم VDSL

مخابرات ایران به کاربران خود این اجازه را می دهد، تا بدون پرداخت هزینه اینترنت ADSL خود را به VDSL تبدیل کنند. کاربران می توانند، تنها با تعویض مودم خود به مودمی که از سرویس VDSL پشتیبانی می کند، از خدمات اینترنت پر سرعت VDSL بهره مند شوند. راه اندازی این مودم برای کاربران هزینه دیگری ندارد.

دلیل بالا بودن قیمت مودم های VDSL

یکی از دلایل قیمت بالای مودم های VDSL، تعداد کم کاربرانی است، که از این فناوری استفاده می کنند. دلیل دیگر گرانی این مودم ها زیر ساخت ها و روش راه اندازی آن است و دلیل اصلی گرانی این مودم ها این است که فناوری VDSL سرعت بالایی را به کاربران ارائه می دهد.

معرفی 10 مودم روتر VDSL پرسرعت بازار ایران

  • ایسوس DSL-AX82U

  • نت‌گیر Nighthawk X8 AC5300

  • ایسوس DSL-AC88U
  • تی‌پی‌لینک Archer VR600

  • تی‌پی‌لینک Archer VR900

  • تی‌پی‌لینک Archer VR400

  • ایسوس DSL-AC68U

  • ایسوس DSL-AC52U

  • لینک‌سیس X6200

  • دی‌لینک DSL-2877AL

دیدگاهتان را بنویسید