آموزشی

چرا هارد کامپیوتر صدا می دهد؟

هارد یکی از اصلی ترین اجزای کامپیوتر و یا لپ تاپ شما به حساب می آید و برخی واقع به علت حرارت زیاد و دلالیل دیگر و مرور زمان امکان دارد هارد سیستم شما دچار اختلالاتی همچون کندی و یا پخش صداهای عجیب شود. درصورت شنیدن صداهای عجیب از هارد سیستم خود باید سریع آن را شناسایی کنید و به دنبال رفع مشکل باشد تا سیستم شما بیشتر آسیب نبیند. در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بتوانید زودتر دلیل صدا های عجیب کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را شناسایی کنید.

دلایل صدا دادن هارد چیست ؟

دلیل صدا های عجیب از هارد این است که هارد شما به درستی کار نمی کند. یکی از دلایل می تواند مشکل داشتن منبع تغذیه باشد، یعنی منبع تغذیه نتواند به درستی هارد را تغذیه کند. دلیل دیگر این صدا های عجیب می تواند از هد هارد دیسک باشد در برخی موارد هد هارد دیسک با مشکل مواجه می شود. یکی از شایع ترین دلایل صدای هارد دیسک این است که هارد دیسک ضربه خورده است و از خود صدا های عجیب تولیدمی کند و اما اگر هیج کدام از این اتفاق ها برای شما نیوفتاده بود و هارد شما از خود صدا های عجیب تولید می کرد دلیل آن این است که عمر مفید هارد دیسک شما به پایان رسیده است. به این نکته باید توجه کرد که هارد ها به ضربه حساسیت بسیار زیادی دارند.

در هنگام صدا دادن هارد چه کاری باید انجام دهید ؟

اول باید شناسایی کنید که آیا این صدا از هارد دیسک کامپیوتر و یا لپ تاپ شما است یا مشکل ازمابقی سخت افزار سیستم می باشد. برای تشخیص این مسئله می توانید کابل های برق و دیتا را از هارد خود جدا کنید و اگر همچنان هنگام بوت شدن سیستم خود این صدا به گوش رسید مشخص می شود که مشکل از هارد دیسک سیستم نمی باشد.

اما اگر شما از  ایراد درایو دیسک سخت سیستم خود مطمئن به شما پیشنهاد می کنم تا از نرم افزار تشخیص ایراد هارد دیسک رایگان استفاده کنید. برای استفاده از این نرم افزار بهتر است همه برنامه هارا ببندید و درایو ها ئ دستگاه های دیگر را جدا کنید در این صورت نتیجه بسیار بهتری دریافت می کنید.

این نرم افزار می تواند این صداهارا تصحیح کند اما باید به این نکته توجه کنیم که این راه حل به صورت موقت می باشد و شما باید سریعا مشکل را به صورت اساسی حل کنید و اما اساسی ترین راه حل این است که شما از تمامی اطلاعات داخل سیستم خود بک آپ بگیرید و یک هارد دیسک جدید جیگزین کنید.

چگونه می توانیم از صدا دادن هارد جلو گیری کنیم و آن را سالم نگه داریم؟

هارد دیسک برای همه افراد اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا تمام اطلاعات کاربران درون هارد دیسک قرار گرفته است. از ایرو بهتر است شما همیشه از اطلاعات خود یک بک آپ داشته باشید. تمام هارد ها یک عمر مفید دارند و بعد از آن امکان دارد خراب بشوند در ادامه چند مورد از عواملی که باعث میشود هارد شما دیر تر خراب شود و در اصل عمر هارد شما طولانی شود اشاره می کنیم.

برای طولانی تر شدن عمر هارد دیسک خود ابتدا باید از لرزش جلو گیری کنید. همان طور که در بالا اشاره کردیم هارد ها به لرزش و ضربه بسیار حساس مس باشند و کوچک ترین ضربه می تواند هارد شنارا از بین ببرد. نکته دوم که در نگه داری هارد خود باید به آن توجه کنید کنرل گرما است زیرا دمای بالا به شدت به هارد شما آسیب وارد می کند. برای محافظت از هارد دیسک خود گرما را کنترل کنید. و اما نکته آخر که باید به آن بسیار توجه کنید این است که به صورت مداوم هارد خود را روشن و خاموش نکنید زیرا این امر باعث ساییدگی اضافی در درایو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید