آموزشی

چگونه اطلاعات هارد اکسترنال خود را ریکاوری کنیم

امروزه بسیاری از کاربران برای ذخیره حجم زیادی از اطلاعات خود از هارد اکسترنال کمک می گیرند و دغدغه اکثر کاربران امنیت اطلاعات می باشد. اما نکته قابل توجه این است که هارد های اکسترنال می توانند همانند باقی ابزار ذخیره سازی اطلاعات دچار خرابی شوند و اطلاعات شما از بین برود. این خرابی ها می توانند دلالیل مختلفی داشته باشند ما در این مقاله به شما روش هایی برای بازیابی و یا ریکاوری اطلاعات خود نشان می دهیم لازم به ذکر است این روش ها کلی می باشند و روش بازیابی اطلاعات به علت از بین رفتن آنها بستگی دارد.

بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

اتفاقات زیادی باعث پاک شدن اطلاعات از روی هارد اکسترنال می شود که بسیاری از این اتفاقات به دلیل اشتباهات فردی صورت می گیرد. در این مقاله قصد داریم  به سوال چگونه اطلاعات هارد اکسترنال خود را ریکاوری کنیم پاسخ دهیم. در بسیاری از مواقع با استفاده از نرم افزار های ریکاوری می توانید اطلاعات خود را بازیابی کنید اما اگر برای حافظه شما مشکلی جدی پیش آمده باشد باید از افرادی متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

انواع خرابی هارد اکسترنال

هارد های اکسترنال هم از نظر سخت افزاری و هم از نظر نرم افزاری به مشکل بر می خورند. اکثر خرابی هارد های هارد اکسترنال خرابی های نرم افزاری می باشد. خرابی های سخت افزاری می تواند در قسمت های هد هارد ، موتور هارد دیسک و یا آسیب فیزیکی به برد هارد اکسترنال ایجاد شوند برای رفع خرابی های سخت افزاری هارد باید در محیط کلین روم ، باز شود و مشکل آن مورد بررسی قرار بگیرد. در بعضی از مواقع هارد شما از نظر فیزیکی هیچ مشکلی ندارد اما دسترسی به  اطلاعات امکان ندارد در این مواقع  این عدم دسترسی می تواند به دلیل ویروسی شدن، ازبین رفتن پارتیشن ،پاک شدن فایلها و یا فرمت پارتیشن هارد اکسترنال باشد.

علت پاک شدن اطلاعات هارد اکسترنال

پاک شدن و یا فرمت شدن هارد شما دلایل تفاوتی دارد که اولین و رایج ترین آن آسیب فیزیکی مثل وارد شدن ضربه به هارد می باشد و دلیل دوم نابودی اطلاعات قطع کردن هارد از کامپیوتر بدون اجکت کردن و یا به دلیل آلوده شدن هارد به ویروس اطلاعات شما فرمت می شود و اما آخرین علت این اتفاق می تواند وصل کردن هارد به موبایل و یا تلوزیون باشد.

نحوه بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال

برای اقدام به بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال باید به یک سری مساعل توجه شود. به عنوان مثال اگر هارد اکسترنال شما از نظر فیزیکی به مشکل برخورد شما شخصا نباید اقدام به تعمیر هارد خود کنید. و نکته قابل ذکر دیگر این است که هارد خود را در فیریزر قرار ندهید زیرا این روش بسیار قدیمی می باشد. و نکته دیگری که باید آن توجه شود این است که اگر هارد ما مشکل فیزیکی داشت مثلا به آن ضربه وارد شده بود با نرم افزار اقدام به ریکاوری اطلاعات خود نکنید و اما تلاش برای باز کردن هارد و هد آن بیشتر باعث خراب شدن هارد اکسترنال شما می شود.

بیشتر بخوانید: خرید هارد اکسترنال ارزان قیمت

ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال به وسیله نرم‌ افزار

در اول باید گفت که اگر بازیابی اطلاعات هارد خود را به شرکت های متخصص بسپارید بسیار بهتر است زیرا امکان دارد شما در حالی که با نرم افزار سعی به برگرداندن اطلاعات خود دارید مابقی اطلاعات هم نیز پاک شود. اگر اقدام به برگرداندن اطلاعات خود به کمک نرم افزار ریکاوری کردید باید به چند نکته توجه شود.

اول از همه حتما باید نرم افزار را از سایت های معتر دانلود کنید زیرا کثر کرک‌های موجود در اینترنت عمل هک سیستم را هم انجام می‌دهند. نکته دوم که به آن باید توجه زیادی شود اطلاعات باز یابی شده را رو همون هارد نباید ذخیره کنید و اما نکته سوم و قابل وجه این فرایند این است که هر برنامه برای یک روش از دست رفتن اطلاعات کاربرد دارد، پس باید برنامه متناسب با مشکل خود را انتخاب کنید و همچنین شما می توانید در طول اسکن، نتایج اسکن را بررسی کنید و فایل را با دابل‌ کلیک کردن روی آن پیش نمایش کنید.

امکان دارد شما با نرم افزار هم موفق با باز یابی اطلاعات خود نشوید در این صورت هارد خود را خاموش کنید زیرا ممکن است این ریکاوری نا موفق باعث باز نویسی اطلاعات شود.

و در آخر لازم به ذکر است که به پیام هایی که هاردتان در زمان اتصال به سیستم نشان می دهد دقت کنید و بعد از بازگردانی اطلاعات خود به هیچ عنوان اطلاعات را روی همان هارد ذخیره نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید